Непротивоконституционствувателствувайте* (39 букви) е най-дългата дума в нашия език и подобно на френския си еквивалент (аnticonstitutionnellement) означава „не действайте против конституцията“.
На 13.08.2024 г. Биляна Гяурова-Вегертседер от Български институт за правни инициативи първа обърна внимание на факта, че след изтичането на мандата на служебения кабинет Димитър Главчев не може да се върне на позицията Председател на Сметната палата.
Правителството на Димитър Главчев беше сто и трето правителство на България (двадесет и трето на Република България), назначено като служебно правителство от президента Румен Радев на 9 април 2024 г., след провала на правителството на Николай Денков. Първото създадено и работещо при действието на новите разпоредби в Конституцията, приети с промените от декември 2023 г. Нещо повече, от решението на Конституционния съд от 26 юли 2024 г. се видя, че конституционните съдии нямат съгласие по отношение на промените, свързани с президента, а това означава, че ограничените възможности за избор на служебен министър-председател се запазват. Подробно обяснение за настъпилата несъвместимост може да прочетете на уебсайта на Български институт за правни инициативи или в публикацията на Дневник.
За кратък период от време влязохме в поредица от конституционни нарушения на Президента Румен Радев, който след противоконституционното назначение на Кирил Петков за министър с двойно гражданство в правителството на Стефан Янев на 10.05.2021г., извърши ново нарушение, когато пристъпи извън пълномощията си и отказа да подпише указа за назначаване на служебния кабинет на Горица Грънчарова – Кожарева с мотив несъгласие с конкретно лице – проекто-министърa Калин Стоянов, след което отново извърши нарушение като номинира за премиер-министър Димитър Главчев за втори път, въпреки че той е в несъвместимост за тази номинация.
В първия случай Конституционният съд (КС) обяви президентския указ за назначаването на Кирил Петков за служебен министър на икономиката за противоконституционен. Решението беше взето с мнозинство от 11 гласа. На уебсайта на съда може да прочетете цялото решение по казуса. По второто нарушение в момента тече прокурорска проверка и предстои да видим съдбата и на третото нарушение на Радев тепърва.
Една от особеностите на основния закон във всяка държава е, че той принадлежи на цялото общество, споява го и имайки ролята на основен обществен договор, носи в себе си порядъка на държавността в най-висока степен. Това не е салфетка, на която се сключва еднократна сделка за властта. Това не е античен апокриф, който да е толкова заплетен, че да имате нужда винаги и само от прочита на Конституционния съд, за да го разберете. Това е закон, който установява принципите, процедурите, структурата във формата на държавно управление. Конституцията е правно нормативно произнасяне с най-висока сила по основните ценности и по основните принципи за упражняването на властта в държавата. Още повече, че конституционните норми имат т.нар. „непосредствено действие“ – не се нуждаят от опосредстващ нормативен акт (примерно закон) – както при т.нар. „Живковска конституция“ от 1971 г.
Подигравката и принизяването на основния закон, въпреки нефелните промени, предприети по време на последния редовен кабинет, до реплики с „домовата книга“ (за избора на потенциални премиер-министри – Румен Радев), „меню от хора“ (Христо Иванов), „всеки сам си преценя“ (Кирил Петков) или „аз най-добре сам ще си я напиша“ (Делян Пеевски) ни води и до крехката дистанция между понятията „нарушения на конституцията“ и „държавна измяна“.
„Понятието „държавна измяна“ винаги изисква осъществяването на съставомерна престъпна дейност против Републиката.
Понятието „нарушение на Конституцията“ обхваща нарушения при изпълнение на функциите на президента или вицепрезидента, които нямат престъпен характер, както и такива, които са съставомерни деяния“. (Конституционният съд се произнася с тълкувателно решение по конституционно дело № 1/2020 г., образувано по искане на главния прокурор. Решението е прието с единодушие).
Формирайте си мнение сами – как да наричаме поведението на действащ президент на РБ, който при изпълнение на законовите си задължения нееднократно нарушава Конституцията с незаконни укази? Докъде ще стигне? Дали ще спре?
*непротивоконституционствувателствувайте – производна форма в повелително наклонение мн. ч. на гл. от несв. вид непротѝвоконститу̀ционствува̀телствувам