На снимката: Васил Етрополски и Сара Младенова
За фехтовката от първо лице – текст и снимки Мария Маринова
На пресконференция в Прес клуб България в петък (13.12.2024 г.) кандидатът за председател на Българска Федерация по Фехтовка – Васил Етрополски представи програмата, визията си за развитието на спорта, която е под мотото: „Българската фехтовка може повече“, както и част от екипа си.
Пресконференцията идва и в отговор на провелата се преди дни от страна на федерацията с председател Величка Христева и кандидатът, когото БФФ издига в лицето на Йордан Гълъбов.
Очевидно е напрежението в управителния съвет на федерацията, която не покани на своята пресконференция нито един представител на опозицията в лицето на клубовете, които подкрепят кандидатурата на Васил Етрополски, както и отсъствието на техни представители на днешната пресконференция, въпреки отправената покана.
В присъствието на представители на клубове, треньори, състезатели, родители и медии, Васил Етрополски сподели визията си за развитието на фехтовката – реформа, която да доведе до прозрачност в приходната и разходната част на финансите, подобряване на комуникационната среда както между федерация и клубове, така и между клубовете, състезатели и родители.
Най-успелият български фехтовач представи стратегия, която и де факто, и де юре е основана на реформа във федерацията и в подхода, и развитието на фехтовката. „Тази система е гнила“ – думите му бяха подкрепени с десетки фрапиращи примери за корупционни практики, за поощряване на лоялни към настоящата управа на федерацията клубове и санкции, които са в противоречие с устава на БФФ спрямо „непослушните“, включително и отнемане членството и правото на глас на общи събрания и избори за упрвителен съвет. Липсата на комуникация и обратна връзка с родители. Абсолютна непрозрачност относно финансите – приходи, разходи, възнаграждения на треньори и състезатели за постижения на спортни форуми. На практика родителите изцяло обезпечават участието на децата си по турнири. Финансова подкрепа от страна на федерацията има само за избрани единици състезатели. Нещо повече – „непослушните“ клубове, чиито състезатели са извоювали правото на участие трябва да внасят средства във федерацията. Предполага се, че една федерация се ползва с преференциални условия при осигуряването на транспорт и хотел. Да, ама не съвсем. Транспортът и престоя се осигурява от конкретна туристическа агенция, която по една случайност е свързана с член на управителния съвет. И така вместо да се ползват с отстъпки, те заплащат двойно.
От присъстващи на пресконференцията родители на състезатели се разбра, че по подадена от тях жалба във връзка със скандални съдийство и смяна на съдия по време на бой, отговорът от страна на БФФ е витиевато обяснение, че ще бъде направена забележка за вбъдеще.
Сара Младенова, като представител на състезателите, сподели, че тя, както и много състезатели се чувстват неоценени.
Тук е мястото да кажа, че съм лично ангажирана с фехтовката. Аз съм родител на фехтовач, самата аз съм картотекиран състезател. Липса на почетна стълбичка, химн при награждаването, звучащ от телефони, са най-малките и елементарни детайли, които обаче допринасят за загубата на желание и мотивация на състезатели, родители, треньори, да се занимават и ангажират. Видеонаблюдение на състезателните боеве няма, а това отваря широко вратите за спорни съдийски отсъждания, които по същество развращават спорта. Залите, в които се провеждат първенства са отвъд елементарни стандарти – без климатизация, без отопление, неподходящи за състезания, родители, състезатели, треньори, публика, ако случайно има такава, са нагъчкани като сардини в консерва. Медийно опезпечение – нула. Сътветно и спонсори – нула. При бюджет от над 3 млн. лева е много трудно да не допускаме, че става дума за корупция и шуробаджанащина.
Именно всичко това Васил Етрополски, с кандидатурата си за председател на федерацията иска да промени и има ясна концепция и стратегия как да се случи.
- Ревизия.
- Промени в структурата на федерацията.
- Възобновяване работата на етична комисия.
- Оптимизиране на приходи и разходи.
- Отчетност и прозрачност на дейността на федерацията.
- Изграждане и разширяване на фехтовалната общност.
- Изграждане на нов комуникационен модел и обратна връзка с родители, състезатели, треньори, съдии, медии.
- Съвместна работа с училища, общини.
- Популяризиране и приобщаване на възможно по – голям брой хора, което ще доведе до трайни спортни успехи, а не само до спорадични „изригвания“ на един двама фехтовачи на четвърт век.
Васил Етрополски знае как и може да постави българската фехтовка на картата на света, защото вече го е правил.
Васил Етрополски отдавна обяви хората, на които ще разчита в екипа си, а именно Антони Запрянов, Борислав Ангелов, Джема Грозданова, Любомир Тодоров, Мариела Павлова, Румен Янчев.
Неговият опонент, кандидатът на БФФ Йордан Гълъбов, не е обявил публично своя екип. Говори се, че в него има действащ депутат от ГЕРБ.