SHARE

Стартът на заседанието на Съдийската колегия на ВСС днес излезе извън обявения дневен ред – в началото на сбирката Лозан Панов бе атакуван, този път заради изявленията на съпругата му Елисавета Панова. Нещо повече – директно бе подложено на съмнение правото на Панов да продължава по-нататък работата си, съобщи правният сайт „Де факто“ от заседанието на колегията във ВСС днес. Поводът – думи на Елисаветта Панова пред bTV в неделя, че осъждането на Панов, задето не е дублирал имотните си декларации, е „извращение в правото“ и че „трябва да си признаем, че живеем в завладяна държава“. Казаното бе във връзка с намерението на семейството да заведе дело срещу държавата в Страсбург заради липсващо правосъдие.

Лозан Панов е отвърнал:

„Както прединя път, така и сега няма да участвам в това“.
И е излязъл от заседанието, но това не е спряло изказванията по негов адрес. Вижте още в“ Клуб Z“.

Поройният дъжд от новини за напазаруваните от властта евтини имоти отнесе голямата новина: „Премиерът Бойко Борисов организира пуч на председателя на ВКС Лозан Панов“, се казва в писмо на Елисавета Панова, което „Терминал 3“ публикува без редакторска намеса.

Делото за подкуп срещу бившия кмет на район „Младост“ Десислава Иванчева, заместничката й Биляна Петрова и Петко Дюлгеров, обвинен като посредник, претърпя днес сензационен момент от развитието си, след като последният се отказа от показанията, които е дал по време на разследването, коментира „Дневник“. Тогава той заявил, че Иванчева и Петрова са поискали и получили подкуп от предприемача Александър Ваклин. Нещо повече – подсъдимият заяви в съдебната зала, че на досъдебното производство говорил под натиск. И по-конкретно, че му е било обещано да бъде освободен, ако даде „правилните“ показания. Заради променените твърдения на подсъдимия в съдебната зала бяха прочетени протоколите от разпитите му в досъдебното производство, съобщи сайтът „Клуб Z“. Днес пред съда той заяви, че е говорил под натиск от страна на служебния адвокат, който го подтиквал да дава „правилни показания“. А също и от служители на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) , които го разпитвали „няколко часа“ без адвокат. Служителите на КПКОНПИ дори му казвали, че ако даде необходимите показания, можел да бъде освободен. Не се разбра дали наблюдаващият досъдебното производство прокурор е бил наясно с начина на водене на разследването и защо не е взел мерки за спазване на Наказателно-процесуалния кодекс.

Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) окончателно отмени отказа на председателя на Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев да даде информация за проверките за незаконно имущество на политици, магистрати и бизнесмени, привлечени като обвиняеми. Делото е по жалба на седмичника „Капитал“, който още в края на 2017 г. беше поискал по реда на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) информация за проверките срещу бившите министри от първото правителство на ГЕРБ Цветан Цветанов и Мирослав Найденов, бившия главен секретар на Министерския съвет Росен Желязков, бизнесмена с интереси в енергетиката Богомил Манчев, бившия здравен министър Петър Москов, бившия министър на енергетиката Румен Овчаров, бившия депутат Живко Мартинов, съдиите Владимира Янева и Румяна Ченалова, бившия шеф на разузнаването Кирчо Киров и нарочения за лобист в съдебната власт Красимир Георгиев, добил известност като Красьо Черния. С решение от януари 2018 г. Пламен Георгиев отказа достъп до информацията. „Капитал“ обжалва отказа със съдействието на ръководителя на правния екип на „Програма достъп до информация“ адв. Александър Кашъмов и той беше отменен. В решението си съдиите записаха, че КПКОНПИ е задължена да преразгледа искането, като се съобрази с аргументите на съда, информира изданието. Четете още в „Дневник„.

Делян Добрев подава оставка като народен представител заради имотни скандали. Това става в същия ден, в който зам. областният управител на София Томи Николов подаде оставка по същата причина. От пресцентъра на ГЕРБ съобщиха, че и кметът на Созопол Панайот Рейзи подава оставка от кметското място и от партията, но по-късно той опроверга информацията, че се разделя с кметския пост. Подробностите може да проследите в „Медиапул„.

Посещението на турския външен министър Мевлют Чавушоглу в България, което трябваше да се състои днес, е отложено за по-добро време. Това заяви българският му колега Екатерина Захариева в ефира на Би Ти Ви, цитирана от „Дневник„. Дипломатическо напрежение между двете държави се появи, след като Чавушоглу инициира разговор с Екатерина Захариева по повод Закона за вероизповеденията и след това заяви в Турция, че се е намесил при приемането на поправките. Думите му дойдоха дни преди провеждането на местни избори в страната, на които управляващите загубиха контрола над големите градове и богатите провинции. Изказването му предизвика реакция от София и демарш пред турския посланик. Няколко дни след това от турското министерство на външните работи публикуваха изявление, в което се казва, че „злонамерени кръгове изопачават думите на турския външен министър“, за да увредят отношенията на Анкара и София. Днес Захариева за пореден път определи изказването като „неприемливо“. Тя допълни, че е разговаряла с колегата си за кратко по време на посещението си във Вашингтон, където той е уверил, че думите му не са били преведени правилно.

Екоминистерството се готви да вади защитени територии от европейската екомрежа „Натура 2000“, защото били вкарани в нея по погрешка, без да са проверени данните. Това става на фона на критиките от Европейската комисия, че България не управлява достатъчно адекватно тези зони. През юли миналата година Брюксел дори предупреди България, че ще започне наказателна процедура заради това, че нарушава правилата за опазване на териториите от „Натура 2000“. Парадоксалното е, че именно с аргумента за по-добрата грижа за „Натура“ зоните се прокарват поправки в Закона за биологичното разнообразие, представени във вторник пред журналисти от екомиинстъра Нено Димов и предвиждащи ревизия на обявените зони от европейската екомрежа. От екокоалицията „За да остане природа в България“ изпратиха веднага писмо до премиера Бойко Борисов с искане за „незабавно спиране на опасни поправки в Закона на биологичното разнообразие“, предложени от Димов. Подробностите вижте в „Медиапул„.

„Голямата битка на предстоящите европейски избори е демократи срещу националпопулисти. И трябва да си даваме сметка днес, че в отбора на националпопулистите в България играе включително и президентът Радев.“ Това заяви президентът Росен Плевнелиев (2012 – 2017 г.) по време на конференция на тема „Заплахата от външна намеса за изборите за Европейски парламент 2019“. Събитието бе организирано от Европейския съвет за външна политика (ECFR) съвместно с Представителството на Европейската комисия в България и Бюрото на Европейския парламент в България.

Европейският съд по правата на човека реши днес, че Русия е нарушила правата на руския опозиционен лидер Алексей Навални, като го е поставила през 2014 г. под домашен арест и е ограничила политическата му активност, съобщи Ройтерс, цитирана от „Дневник„. Навални бе поставен през февруари 2014 г. под продължил няколко месеца домашен арест, докато бе разследван за присвояване на средства. Привържениците му заявиха, че случаят е политически мотивиран. Според съда в Страсбург заповедта за домашен арест не е била обоснована и строгите ограничения за комуникация с външния свят, наложени на Навални, са били непропорционални на обвиненията срещу него. Съдът отбеляза, че „очевидно отношението към него е било такова, за да бъдат ограничени публичните му дейности“. „Победа“, написа Навални в Инстаграм след решението. „Сигурен съм, че това решение ще има важни последици за всички в Русия, които постоянно са подлагани на този вид беззаконие.“

Руският президент Владимир Путин оповести във вторник амбициозна програма, която да затвърди позициите на Русия в Арктика, включително за изграждане на нови пристанища и друга инфраструктура и увеличаване на руската флотилия ледоразбивачи, за раздаване на още разрешителни за проучване за нефт и газ в района и за създаване на данъчни условия за работа на фирмите. Това стана па време на Арктическия форум, провеждащ се в Санкт Петербург с участието на ръководителите на Исландия, Норвегия, Швеция и Финландия. Путин заяви, че Русия възнамерява да повиши драстично доставките на товари през Северния ледовит океан. Според него товарите по северния маршрут, които миналата година са били 20 милиона тона, ще достигнат 80 млн. тона през 2025 г. Новината научаваме от „Медиапул„.

Франция и Германия изразиха безпокойство относно независимостта на съдилищата в Полша, предаде Ройтерс. Това стана по време на Съвет „Общи въпроси“, който се състоя днес в Люксембург. В него участваха зам.-министри на външните работи или постоянни представители в ЕС на страните членки. Париж и Берлин продължиха натиска си върху Варшава, за да се откаже от промените в съдебната си система. Според Брюксел те подкопават разделението на властите, научаваме от „Клуб Z„.

SHARE
Смислен прочит на събитията, които имат значение.