Партиите в парламента подкрепят идеята тримата „големи“ в съдебната система – главният прокурор и председателите на ВКС и Вас, да могат да бъдат разследвани и мандатите им да могат да бъдат предсрочно прекратявани по специална процедура. ДПС, ГЕРБ и „Обединените патриоти“ са „принципно за“ предложението, което бе съживено от новия правосъден министър Данаил Кирилов преди седмица, но неговият истински автор е главният прокурор Сотир Цацаров. От БСП, които още бойкотират парламента, се въздържат от коментар, защото идеята не е разписана „черно на бяло. „Изказването на председателя на ВКС Лозан Панов, че предложението не е добро и „мракобесията в правосъдието тепърва предстоят“, също не беше подминато. Четете още в „Медиапул„.
А цялото изказване на Лозан Панов на годишния форум на „Правосъдие за всеки“ можете да видите тук.
Заместник-министърът на икономиката Александър Манолев подаде оставка. Тя вече е приета от премиера Бойко Борисов, съобщиха от пресцентъра на правителството. Решението му да напусне поста дойде само няколко часа след като се разбра, че Върховната касационна прокуратура е започнала проверка на Манолев заради медийни сигнали за злоупотреби със средства на Европейския съюз. Вижте подробностите в „Дневник“.
След като шефът на кабинета на президента – Иво Христов, изненадващо се оказа на избираемо място в листата на БСП за евровота, въпросът кой ще заеме мястото му увисна със страшна сила. Публична тайна е, че Румен Радев и Христов бяха в близки отношения, а почеркът на втория често личеше в написаните речи и изразените от дъжавния глава тези. На „Позитано“ 20 вече върви слух кой ще е наследникът – социологът Александър Маринов, който преди месец Радев назначи като член на новосъздадения към „Дондуков“ 2 Стратегически съвет. Съветът има заявка да разработи „алтернативи на институционалния блокаж и на икономическия застой“. Това научаваме от „Клуб Z“.
Тол-системата за автомобилите над 3.5 тона най-вероятно няма да заработи от 16 август, както е предвидено в закона. Това се разбира от изказване на министъра на регионалното развитие Петя Аврамова пред журналисти в Ямбол, разпространено от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). „Ще продължим да търсим възможност за конструктивен диалог с всички превозвачи във връзка с тол-системата, която ще заработи в тестови режим от 16 август, защото смятаме, че тази реформа трябва да бъде въведена в България“, казва Петя Аврамова. От разпространеното съобщение не става ясно какво означава системата да работи в „тестови режим“. Най-вероятно за определен период от време шофьорите няма да бъдат глобявани, ако карат, без да са платили, така както беше даден гратисен период с въвеждането на електронните винетки заради създадения хаос в началото на годината, коментираха запознати с проблема пред „Медиапул“.
И трите електроразпределителни компании – ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго Про“ , искат увеличение на цената на тока за бита от 1 юли. Това става ясно от техните заявления пред Комисията за енергийно и водно регулиране. Чешката ЧЕЗ, която ще води преговори за продажба, настоява нощната тарифа да скочи драстично – с 67.60% (от 0.05654 лв./кВтч на 0.09476 лв./кВтч), а дневната – с 3.50%. ЕВН иска промяна на дневната тарифа с 0.45% – от сегашните 0.13244 лв./кВтч (без ДДС) на 0.13304 лв./кВтч (без ДДС). Предлаганата промяна на нощната тарифа е с 1.1% – от сегашните 0.05473 лв./кВтч (без ДДС) на 0.05533 лв./кВтч (без ДДС). Дружеството „Енерго Про“ , което оперира в Североизточна България, настоява КЕВР да разреши на дружеството увеличение само на нощната тарифа – с 2.08% (от 0.05429 лв./кВтч на 0.05542 лв./кВтч). И трите ЕРП-та искат да се увеличи и таксата за пренос до домакинствата. Подробностите четете тук.
В същото време стана ясно, че ЧЕЗ е определила днес „Еврохолд България“ АД за ексклузивен кандидат-купувач на българския й бизнес. Това се посочва в съобщение на холдинга до медиите, цитирано от „Дневник„. Компанията подчертава, че участва самостоятелно в процедурата. Досега сред кандидатите, с които ЧЕЗ преговаряше, беше и „Индия пауър“. Посочва се, че холдингът планира да финансира евентуалната сделка със собствени средства и с кредит от западноевропейски банки.
Международните новини започваме с акцент, който касае и България:
Сърбия започна строителството на своя участък от газопровода „Турски поток“, обяви вицепремиерът и министър на външните работи на страната Ивица Дачич, предаде БТА. На съвместна пресконференция в Москва с руския си колега Сергей Лавров Дачич заяви, че Сърбия няма да изчаква началото на строителните работи по проекта в България. По-рано премиерът Ана Бърнабич обяви, че Белград ще получи разрешение за строителство до края на април и дейностите ще започнат на по-късен етап. Вижте още от „Свободна Европа„.
В Турция кандидатът на опозицията Екрем Имамоглу получи мандат като кмет на Истанбул, все още не е взето решение по искането на управляващата Партия на справедливостта и развитието за нови избори, съобщи Анадолската информационна агенция, цитирана от Ройтерс. Резултатите от досегашното преброяване в Истанбул наклониха везните в полза на Екрем Имамоглу – кандидата на опозиционната Републиканска народна партия (РНП). Представители на партията обявиха, че с повторното преброяване в някои окръзи приключва 25-годишното управление на ПСР в Истанбул, чийто кмет бе и президентът Реджеп Тайип Ердоган в средата на по-миналото десетилетие. Още можете да видите в „Дневник„.
Близо 180 души са загинали в резултат на нападението на бунтовническия командир Халифа Хафтар срещу либийската столица Триполи, предаде в. „Гардиън“. Ранените са поне 800 души. Преди две седмици Хафтар, който контролира Източна Либия, започна офанзива срещу столицата, където управлява признатото от ООН правителство. Поне четирима цивилни са загинали само при снощната бомбардировка над Триполи. „Ужасна нощ на безразборно обстрелване на жилищни райони. В името на 3 млн. души в района на Триполи тези нападения трябва да спрат веднага,“ написа Гасан Саламе, специалният пратеник на ООН за Либия, в профила си в „Туитър“. Още подробности можете да научите от „Дневник“.
Президентът Доналд Тръмп наложи вето на приетата от Конгреса резолюция за прекратяване на военната помощ на САЩ за водената от Саудитска Арабия война в Йемен, съобщи агенция Асошиейтед прес. Ветото – второто в президентството на Тръмп – бе очаквано. Конгресът не може да събере достатъчно гласове, за да го преодолее. „Тази резолюция е ненужен, опасен опит да отслаби моите конституционни пълномощия, застрашавайки живота на американските граждани и на смелите военнослужещи както днес, така и в бъдеще“, написа Тръмп, аргументирайки своето вето.
Комедийният актьор и филмов продуцент Володимир Зеленски е вероятният победител в балотажа на президентските избори в Украйна в неделя. Това сочат резултатите от анкета, публикувани днес, предадоха Ройтерс и ТАСС, цитирани от „Клуб Z„. Проучването на Киевския международен социологически институт установява, че на 21 април Зеленски ще получи 72,2 на сто от гласовете, а съперникът му, действащият президент Петро Порошенко – 25,4 процента. Анкетата е осъществена в периода 9-14 април сред 2004 човека от всички украински области без анексирания Крим.