Може и да ви е писнало, но новините продължават да са под знака на Brexit. Доказателството, че живеем в свързан свят, в който пърхането на крилата на пеперудата в единия му край могат да предизвикат ураган в другия, колкото и завладените от популистични миражи политици да твърдяха, че не е така.
Ще се опитаме да направим бърз преглед на основните събития като започнем от самата „Малкобритания“, както я нарече един истински британец в откровен разговор днес.
Великобритания ще трябва да вдигне данъците и да ореже разходите, за да се справи с икономическото предизвикателство на Brexit, заяви финансовият министър Джордж Озбърн, цитиран от агенция „Ройтерс“.
В същото време рейтинговата агенция „Стандарт енд Пуурс“ обяви, че понижава с две степени оценката си за Великобритания и предупреди, че може да я свали още надолу. Агенцията бе останала единствената от трите големи, поддържаща максималния инвестиционен рейтинг от ААА за Обединеното кралство. Новата оценка е АА с негативна перспектива.
Малко по-късно и агенция „Фич“ постъпи по същия начин и свали рейтинга от АА на АА+ с негативна перспектива, т.е. готовност в рамките на следващите няколко месеца да продължи да влошава оценката си.
Садик Кан, който стана кмет на Лондон през май, заяви, че столицата трябва да получи повече самостоятелност, за да преодолее икономическата несигурност, отприщена от решението на избирателите Великобритания да напусне ЕС. „От името на всички лондончани аз настоявам за повече автономия за столицата“, се казва в текст на негова реч, разпространена от кабинета му и цитирана от „Ройтерс“.
Хиляди британци се събраха на две места в Лондон на протести срещу решението на референдума от 23 юни страната им да напусне ЕС, както и срещу лидерите на антиевропейската кампания за това, че са подмамили милиони хора и сега нямат план как да изведат страната от съюза, икономическия шок и неяснотите за бъдещето.
Предимно млади хора са се събрали на площад „Трафалгар“ и до сградата на Парламента.
Според журналисти на мястото това ще се окаже най-голямата демонстрация на привържениците на запазване на членството в ЕС.
И за финал на британският премиер Дейвид Камерън осъди „отвратителните“ ксенофобски атаки, които рязко нараснаха след Брекзит, пише в. „Гардиън“. Полицията регистрира 57% увеличение в расистките нападения между четвъртък и неделя в сравнение със същите дни преди месец. От силите на реда смятат, че това се дължи именно на референдума.
Отзвукът в потърпевшата страна днес – Обединена Европа бе все така твърд и категоричен.
Жан-Клод Юнкер отказа да говори пред Европейския парламент на английски и редуваше френски и немски в зависимост от случая. Речта му е определяна като емоционална, а той самият каза за себе си: „Във Великобритания нерядко се твърди, че не съм демократ, че съм технократ, че съм машина, робот. Изненадан съм, че аз съм готов да приема изхода от вота, а самата Великобритания не е готова да го направи.“
Още акценти от изказването му:
- Великобритания трябва да задейства процедурата за напускане на ЕС възможно най-бързо. Преди това да се случи, преговори с Брюксел няма да има.
- Великобритания трябва да зачете решението на гражданите си, вместо да играе на котка и мишка и да се крие. Волята на избирателите е повече от ясна – те искат страната да излезе от ЕС, затова трябва да се предприемат съответните действия, каза той.
- Няма да има никакви преговори за отношенията между Лондон и Брюксел, преди Великобритания да задейства член 50 от Договора за Европейския съюз, който дава старт на двегодишния срок за напускане на съюза.
- няма да има неофициални споразумения с настоящото или бъдещо правителство. „Затова категорично забраних на всички еврокомисари да водят преговори с британски представители – това е абсолютно недопустимо“, каза председателят на ЕК. „Не можем да си позволим дълъг период на несигурност“, заяви още той.
Жан-Клод Юнкер прекъсна речта си , за да попита Найджъл Фарадж и колегите му от групата „Европа на свободата и пряката демокрация“ защо присъстват на заседанието в Брюксел, след като са гласували ЗА излизането от ЕС в британския референдум и след като техните привърженици са гласували ЗА излизането. Тази реплика той отправи на английски. Този език той използва само още веднъж, за да цитира Шекспир: „No notification – no negotiation“ . (Няма уведомление, няма преговори)
Германският канцлер Ангела Меркел подчерта решимостта на страната си да запази тесни връзки с Великобритания, но и да работи за укрепване на ЕС след историческото решение на Обединеното кралство да напусне блока, предаде „Ройтерс“. „ЕС е достатъчно силен, за да се справи с напускането на Великобритания. Достатъчно силен е да продължи с 27 страни членки. И е достатъчно силен, за да представлява интересите си пред света“, заяви Меркел пред германския парламент.
Българският премиер Бойко Борисов отправи остри критики срещу британските популисти като заяви, че Brexit е резултат от „популизъм, неверни факти, абсолютни лъжи и подвеждане на хората„, информира EUinside.eu. Британците са изгубили само за една нощ вноската си за около 20 години в ЕС, каза още той на влизане за срещата на върха. Той разкритикува индиректно и медиите като заяви, че всички тези на популистите са имали „много мощна медийна подкрепа„. Коментар по темата публикува Терминал 3 вчера.
През септември в Братислава ще се проведе среща на върха на 27-те държави от ЕС без Великобритания, на която да се обсъди бъдещето на съюза. Словашката столица е избрана, защото от 1 юли страната поема ротационното председателство на ЕС. В сряда в Брюксел ще се проведе първата неформална среща от този тип. Тя ще последва редовната среща на 28-те лидери, започваща във вторник следобед. Това съобщи председателят на Европейския съвет Доналд Туск.
Поради всичко това външният министър на Полша поиска във вторник оставка на цялата Европейска комисия, защото политиката ѝ не успяла да съхрани единството в Европейския съюз и да предотврати решението на Великобритания да напусне. Това става след поредните критики от Варшава и към председателя на Европейския съвет Доналд Туск и призиви на полски официални лица за пренаписване на Лисабонския договор, основополагащият документ на ЕС, в полза на по-малко власт за Брюксел и повече за националните столици.
Днес по темата се изказа и американският президент Барак Обама. Той се фокусира срещу финансовата и глобална истерия след британския вот за излизане от ЕС. Пълната европейска интеграция може да е „на пауза“, но катастрофални промени са малко вероятни, обяви той в радиоинтервю, цитирано от „Ройтерс“. „С клонящ към истерия тон следгласуването за Брекзит се говори като че ли с НАТО е свършено, трансатлантическият съюз „се разтваря“и всяка страна се втурва към собствения си ъгъл. Но не това се случва в действителност“, коментира Обама пред Националното обществено радио. Президентът подкрепя решително продължаването на работата по Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП – TTIP) и постигането на търговско споразумение с ЕС, се казва в официално изявление, разпространено от Белия дом.
Другата международна новина, която следим с интерес е свързана с отношенията Русия-Турция.
„Газпром“ е отворена за диалог по възможното възобновяване на проекта за строителство на газопровода „Турски поток“, съобщи говорителят на руския холдинг Сергей Куприянов, цитиран от агенция ТАСС във вторник.
Изявлението му идва ден, след като турският президент Реджеп Тайип Ердоган в писмо до руския си колега Владимир Путин поиска извинение за сваления през ноември миналата година руски бомбардировач заради нарушаване на турското въздушно пространство по границата със Сирия. Ердоган също така призова за възстановяване на традиционните приятелски отношения между двете страни.
Това се счита за стъпка от страна на Анкара за затопляне на политическите и икономически отношения между двете държави, които след инцидента с руския Су-24 бяха силно влошени.
На този фон новините от KLETA MAJKA BALGARIQ зучат така:
Седем души са арестувани след възстановка на престрелката в курорта Слънчев бряг, при която беше ранен Димитър Желязков – Митьо Очите, съобщи БНР.
Частична възстановка на стрелбата от 8 юни, при която беше ранен тежко Димитър Желязков и убит бодигардът му, бе направена днес в курорта.
Сред задържаните е и Божидар Кузманов – собственика на заведението, пред което стана стрелбата. Той и шестима от хората му са участвали в следствения експеримент, а след това са задържани.
* За изготвянето на този бюлетин е използвана информация от Дневник, Медиапул, EUinside.bg, Darik News и Клуб Z
** На снимката: Жан-Клод Юнкер посреща Найджъл Фараж в Европейския парламент днес