SHARE

Аз съм. Може да сте ме позабравили, но сега ще съм сериозна. Та ви моля да го изчетете този статус, защото малко ми писна.

Живеем в кофти държава. Ама не защото на България нещо й има или споделям максимата „България не ме обича, а аз съм е*ати пичът“. Кофти е, защото ни управляват кофти хора. Вече прекалено много години ни управляват мнооого кофти хора. 

Една новина от вчера за пореден път ме накара да осъзная колко наистина е зазляло положението, но за новината след малко. Преди това за равносметката – само за това какво се случи през последните 6 месеца извън темата за ЕвропреЦедателството, защото мисля, че за нея всички сме достатъчно добре осведомени. 

Има няколко теми, които минаха и заминаха, а на мен не ми дават мира. Не ми дават мира от страх, защото вече започвам бързо да ги забравям, а когато толкова бързо всички забравяме – просто поддържаме жива тази илюзия на държава. Безумно е как в последните години свикнахме с ненормалното, с абсурда, с тия подигравки от нашите управляващи. Та за да го подредим кратко, защото освен да не помним, вече предпочитаме и да не четем и да не знаем – ще спестя всички подробности:

  • В края на месец декември 2017 правителството прие изменения в Плана за управление на Пирин. Имаше протести над 2 месеца. 
  • В началото на януари се разрази скандалът за роднински назначения в Хасково, свързани с депутата Делян Добрев. Същият продължава да бъде народен представител. 
  • Февруари е отреден за Гинка Върбакова и нейната покупка – ЧЕЗ.
  • През март парламентът отхвърли ветото на президента Радев върху промените в Закона за банковата несъстоятелност (поправките „Пеевски“ за КТБ). Поправките обявяват със задна дата недействителност на сделки, сключвани след 20 юни 2015 г., което позволява овладяването на атрактивни дружества.
  • Отново през март отхвърлихме Истанбулската конвенция, в деня в който убиха от бой жена в София. Цялата история с тая конвенция и „джендърите“ добре ни замая главите, признавам.
  • През април беше обявено, че България е страната в ЕС с най-несвободни медии според индекса на „Репортери без граница“, слагайки ни някъде до Афганистан. Почетното 111-о място нарежда медиите ни сред най-корумпираните в света, но това мисля, че го знаем всички?
  • Отново през април седем депутати от ГЕРБ внесоха в парламента проект за промени в устройството на територията, с които се дава възможност да се узаконят незаконни строежи.
  • През май лекари от болниците във Враца и Ловеч бяха на протест, защото не са получавали заплати от месеци, а в лечебните заведения няма пари за консумативи и лекарства.
  • Юни месец, Правителството отмени ключовото си решение за прекратяване на проекта за АЕЦ „Белене“.
  • Същия месец майки на деца с увреждания накараха премиера да пожелае „да му се махат от главата„.
  • Ангелкова и „командировките“ на оскарите и другите щуротии няма да ги коментирам.

И докато всичко това минава през новинарския поток всеки ден, отново всеки ден близо 100 български граждани на възраст 20-39 напускат България. Така през 2017 година ние сме вече на ръба на 7 милиона, основно хора в пенсионна възраст. Докато това се случва, Евростат съобщава, че 42% от смъртните случаи в България могат да бъдат предотвратени, ако имахме по-ефективна здравна система. Това значи, че 45 000 българи е можело да бъдат спасени, ако на някой от участниците в гореспоменатите събития му пукаше за това. И още малко данни, защото това е по-важно от милиционерските шеги и закачки по медиите. Само за първите 3 месеца на тази година данъците и социалните ни осигуровки са скочили с 17%, здравните осигуровки с 13.1% а тези за транспорт и съобщения с 19.9%. От друга страна, доходите от пенсии са се увеличили с 2.1%, а тези от социални помощи и обезщетения с 1.9%.

Ще се върна в началото. Живеем в кофти държава. И пак ще се върнем в началото на тази новина, която реално ме накара да напиша този пост. Новината изглежда много битова и не особено важна. Но както казват, малките камъчета обръщат каруцата. Вече над година не коментирам почти нищо, което се случва в държавата ни – и аз като много от вас реших да се затворя в моя си микросвят и да правя само музика. Да си „трайкам“, щото „преклонена глава сабя не я сече“, но вече всичко това минава границите на монашеското ми търпение.

Онзи ден 64 депутати от управляващата коалиция внесоха предложение акцизът на нагреваемите изделия да стане еднакъв с този на цигарите. На пръв поглед – изглежда дребно, но за жалост не е. Цигареният бизнес в България от години е обект на много политически заигравки. Политически лица с огромна власт играят с милиарди не само на българския легален, но и на международния пазар за нелегална търговия. Правителството от години променя акциза в тази област без видима логика – години наред в полза на българските производители, а миналата година след продажбата на „Булгартабак“ – в полза на вносните цигари. Политика за намаляване на тютюнопушенето НЯМА, защото акцизът от цигари е много по-висок от това, което държавата плаща за здравеопазване. Изведнъж от нищото голяма международна компания започва да внася продукт, който е по-добър за здравето от цигарите, които хората харесват. Пазарът е още малък, но потенциалът е голям. В целия ЕС акцизите на тези продукти са много по-ниски от тези на цигарите. Дори в съседни Гърция и Румъния държавата насърчава използването им поради простата логика – по-малко вреден продукт, по-малко разходи за здраве, по-здрави хора, по-добра икономика. Това и куче би го разбрало, по дяволите – толкова е елементарно. В чужбина е така. В Булгаристан обаче не. 

Веднага след края на ЕвропреЦедателството България цъфва с практика, противоречаща на препоръките на ЕС със законопроект, написан точно и само за един-единствен продукт на една-единствена компания. Слочаенос? Продуктът още е малък и тази промяна няма да се отрази на приходите в бюджета, но явно пречи много на ня#кой. Пречи на местния цигарен бизнес, а и създава нови възможности. А тука как ги мразят такива (uber още го страдаме). Това, което се случва, е, че те този нов цигарен продукт създава възможности за спадане на незаконната търговия. Отваря нови възможности за печалби на бизнес, който не плаща данъци, като всеки един от нас и който няма да плати повишаването на акциза, всеки ден в който някой от нас си купува кутия HEETS. Защото накрая цената на всяка законодателна промяна, която в българския тълковен речник трябва да стане синоним на далавера, я плащаме ние. Застаряващото, намаляващо и затъпяващо население на тази иначе красива държава, която се управлява от мафията. А аз накрая просто ще си извадя IQOS-a #Шсисипа и ще се надявам хлябът да не стане държавен монопол.

#btv #novatv bTV Новините NOVA с любов от една обикновена певица.

За останалите, ако сте стигнали дотук – моля споделете, че така и така споменах колко адекватни са ни медиите.

Автор: Рут Колева
Текстът е препубликуван от фейсбук профила на автора. Заглавието и акцентите са на редкацията на „Терминал 3“

SHARE
Смислен прочит на събитията, които имат значение.