Пред формирането на коалиционно правителство в Германия остава единствено членовете на социалдемократите да одобрят споразумението с Меркел.
И още преди това германският канцлер вече съобщи първите си шест номинации за министри. Ходът показва, че се опитва да се съобрази с по-консервативното крило на партията ѝ ХДС (Християндемократичен съюз), или поне така може да се тълкува постът на Йенс Шпан като министър на здравеопазването. Шпан е зам.-председател на ХДС и един от най-суровите критици на Меркел и политиката ѝ в последните години.
Досега той заемаше поста заместник финансов министър, като се счита и за неофициален говорител на консервативното крило на партията на Меркел. Анализатори тълкуват решението на Меркел като сигнал към консервативното крило на партията.
Меркел определи Шпан като „изключително квалифициран“, а здравните реформи според нея са с основен приоритет.
„С този екип ще сме способни да се борим с предизвикателствата на бъдещето“, заяви тя.
Другата ѝ номинация е Петер Алтмайер за министър на икономиката, който досега бе началник-кабинет на канцлера.
Юлия Кльокнер – която също е от консервативното крило, ще отговаря за селското стопанство.
Министър на образованието ще бъде Аня Карличек – източногерманка с изключително скромен опит в политиката и Бундестага.
Бившата заместник-министърка на здравеопазването Анет Видман Мауц ще заеме поста на министър, отговорен за интеграцията.
В областта на отбраната няма промяна, за нея ще отговаря Урсула фон дер Лайен.
Ролята на началник-кабинет на Меркел отива при Хелге Браун, която изигра ключова роля в координирането на политиките на Германия по време на бежанската криза през 2015 г.
Това е последният мандат на Меркел като канцлер, като за мястото вероятно ще се борят както Шпан, така и Анегрет Крамп-Каренбауер – подкрепена от Меркел за нов генерален секретар на ХДС. Каренбауер е умерено дясна и смятана за наследник на политиките на Меркел.
Решенията на Меркел бяха посрещнати умерено от партията, която смята, че канцлерът е била прекалено щедра с коалиционните си партньори, които въпреки че са спечелили 20,5% на изборите ще вземат финансовото, външното и трудовото министерство. Позиции, които все още чакаме партията, останала без лидер, след като Мартин Шулц подаде оставка, да бъдат запълнени.
Трите поста, както и дали правителството ще изглежда по този начин или не, ще научим следващата неделя, когато стане ясен вотът на членовете на социалдемократите за това дали ще има нова „голяма коалиция“.