Банкс е имал три срещи с руския посланик в Британия, неговото протеже Анди Уигмор е имало доста обширна кореспонденция по време на кампанията с руски държавни служители, а двамата заедно с Найджъл Фараж са се срещали с руския посланик само дни след като са били на аудиенция при току-що избрания президент Доналд Тръмп през ноември 2016 г.
През октоври 2015 г. руският дипломат Александър Удод, вече изгонен след случая „Скрипал“ по подозрения в шпионаж, кани Банкс и протежете му Уигмор на „шестчасов алкохолен обяд“ в резиденцията на посланика.
На него посланикът Александър Яковенко връчва на Банкс презентация със седем слайда, в която се описва „Консолидационната игра в руския сектор за злато“.
На нея се обяснява как инвеститорите могат да направят огромни печалби, тъй като „шест или седем“ руски компании могат да се обединят в една.
Новата огромна компания се оценява на стойност от 8 млрд. щ.д и участието в нея ще е „възможност, до която други няма да имат достъп“.
Доколкото ни е известно към момента, Банкс в крайна сметка отказва сделката, но тогава е бил изключително въодушевен. Той е разпространил предложението на други членове на предизборната кампания с думите: „Много съм настървен към златото и много ми се иска да обмисля това!“.
От предложението на руския посланик става също така ясно, че Кремъл пряко е замесен. Руската държавна Сбербанк, собственик на 1/3 от компанията GeoProMining, ще даде на акционерите по-добри условия, пише в презентацията.
От 2015 г. Сбербанк е под санкции от Запада.
През януари 2016 г., съобщава New York Times, Банкс кани инвестиционния банкер Ник ван ден Брул да се срещне с руския посланик. Съобщението за срещата е изпратено и на вече отзования по подозрение в шпионаж руски дипломат Удод.
New York Times също така съобщава, че на Банкс е предложена втора възможност да инвестира в диамантената компания Alrosa. Руското правителство е възнамерявало да продаде 10% от активите ѝ. Съветник на Банкс пише в един от имейлите си, че екипът на Банкс „не е забравил за проекта Alrosa“.
Три седмици след вота за Brexit Кремъл продава дялове на компанията на група инвеститори, включително свързаната с Банкс фондация OCCO, съобщава New York Times.
Миналия месец Банкс призна, че е направил разплащания към министър на африканската държава Лесото. Банкс отрича финансите да са подкуп.
Детайли около сделките продължават да излизат наяве, като наскоро стана ясно, че Банкс е замесен и в трета потенциална сделка с руски златни мини в Гвинея. Собственикът на мината е бил „авантюрист руснак“, който „споделя страстта ви за жълтия метал“, пише посредник на сделката към Банкс, съобщава Guardian.
Банкс отрича да е получавал руски пари или сделките да са се реализирали, но и за двете твърдения срещу него се водят разследвания.
Арън Банкс финансира с 9 милиона британски паунда кампанията за напускане на ЕС Leave.EU – това се оказва най-голямото дарение за политическа кампания в историята на Британия.
Понастоящем кампанията на Найджъл Фараж Leave.EU обжалва наложена ѝ глоба от £70,000 от Британската избирателна комисия за нарушения на изборното законодателство.