Лятото на 2016 г. Роджър Стоун, дългогодишна кримка на Републиканската партия в САЩ, замесен още в аферата Watergate и приятел на Доналд Тръмп, отправя молба към друг свой колега.
Той моли конспиратолога Джером Корси да намери контакт с Джулиан Асанж, създателя на Wikileaks, за „материалите, които той притежава, относими към президентската кампания, които още не са разпространени“.
Това пише в чернова на обвинителен акт към самия Джером Корси, който той твърди му е изпратен от специалния прокурор Робърт Мълър.
„Свържи се с [Асандж]“, пише Стоун на 25 юли 2016 г., три дни след като WikiLeaks разпространява първата порция имейли към Демократическата партия.
За да изпълни заръката, Корси се свързва с трето лице, живеещо в Лондон – Тед Малок, и на 2 август Корси връща отговор обратно на Стоун:
„Мълвата е, че приятелят ни в посолството [Асандж] планира още 2 удара. Един скоро след като се върна и вторият през октомври. Очаква се ударът да нанесе големи щети“, пише Корси.
„Време е и друг освен [мениджъра на кампанията на Клинтън] да бъде ударен, ако те не са готови да се откажат от [Хилъри Клинтън]. Това, изглежда, е целта на тези хакери.“
На следващия ден – 3 август – Стоун отива да говори с Доналд Тръмп.
Откога Роджър Стоун е знаел, че WikiLeaks притежават тези имейли? И дали не е използвал въпросния конспиратолог Джером Корси за алиби? Вчера също така стана ясно, че мениджърът на кампанията на Тръмп Пол Манафорт се е срещал със създателя на WikiLeaks Джулиан Асандж през март 2016 г., съобщи Guardian.
Разкритията затварят кръга на възможната завера между кампанията на Тръмп с Кремъл. Руското ГРУ открадва имейлите, които в крайна сметка намират пътя си до Джулиан Асандж (също смятан за агент на руските служби), който впоследвие е синхронизирал действията си с кампанията на Тръмп чрез Пол Манафорт и Роджър Стоун.
Месеци след посещението на Манафорт през март 2016 г. WikiLeaks разпространява и първата порция очернящи демократите и Хилъри Клинтън имейли. И за да получи алиби, Стоун иска конспиратолога Джером Корси също да се свърже с Асандж. Това е една възможна интерпретация, която може да научим от разследването на специалния прокурор Мълър, а с нея и отговора на въпроса – кога и какво е знаел президентът Тръмп
На 13 юли 2018 г. специалният прокурор Робърт Мълър обвини 12 агенти на руското военно разузнаване ГРУ, които стоят зад хакерските атаки в САЩ. Там също е споменато и че на 27 юли 2016 г. (точно преди кореспонденцията на Стоун и Корси) ”за първи път” конспираторите са се опитали да извършат атака върху страничен сървър на Хилъри Клинтън.
Това е същият ден, в който кандидатът Тръмп заяви: “Русия, ако слушаш, надявам се да откриеш 30 000 имейла на Хилъри Клинтън”.
Част от откраднатата информация впоследствие е спусната на Асандж. Все още разследването не е заявило дали Асандж е знаел, че участва в активно мероприятие на руските служби.
По-рано този месец стана ясно, че Джулиан Асандж има засекретено обвинение в САЩ и властите очакват скоро той да бъде екстрадиран в страната.
Множество представители на разузнавателната общност в САЩ са заявявали през годините, че Асандж всъщност е руски агент, който използва и разпространява откраднати от Кремъл данни.
Вече знаем, че информацията е текла от Кремъл през WikiLeaks до кампанията на Тръмп. Сега остава да разберем и мащаба.