По повод скорострелното назначение на Стоян Мавродиев за директор на Българскайд банка за развитие припомняме този материал от сайта Noрешарски за връзките на тогавашния шеф на Комисията за финансов надзор с Делян Пеевски и Евелин Банев-Брендо.
В един диалог чрез мерки, публикации и опровержения човек лесно може да се изгуби и просто да остане с лош вкус, че има нещо нередно в това да пишеш за връзките на шефа на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев с осъдения за трафик на наркотици Евелин Банев-Брендо. „И именно това е целта на обявената от медиите на Делян Пеевски война срещу „Алфа финанс холдинг“, пише седмичникът „Капитал“ в новия си брой.
В продължение на няколко седмици, като по учебник по пропаганда, около един верен факт (пенсионните фондове на „Доверие“ и „Алианц“ имат инвестиции в „Алфа финанс холдинг“ и свързани с него лица), изваден от всякакъв контекст, в медийното пространство се разпространиха поне десетина откровени лъжи, всяка с определена цел, твърди изданието. Публикувани първо от агенция БГНЕС, а след това препечатани от медиите на Пеевски.
Според бизнес седмичника за това, че обвиненията в източване се пропукват, говори фактът, че ръководствата на двете най-големи пенсионни дружества в страната, контролиращи половината от парите за допълнителна пенсия, директно опровергаха изводите на БГНЕС и се усъмниха в законността на мерките на КФН. „Такова остро становище спрямо регулатор, от който бизнесът им е много зависим, е рядко и показателно“, пише медията.
В интервю за „Медиапул“ Иво Прокопиев посочва две причини за атаката на медийната империя „Пеевски-Кръстева“ – връзка между атаките от страна на комисията срещу дейността на „Алфа финанс“ и публикации на „Капитал“ и „Дневник“ по темата „Брендо“ и призоваването на председателя на КФН г-н Стоян Мавродиев за свидетел по това дело. Всеки път, когато има публикация по темата, следва вълна проверки и няколко десетки административни мерки срещу фирми от групата и техни партньори от финансовия пазар. Според него това е недопустимо и незаконно.
Според източник на „Капитал“ United Capital вече е подал заявление в БНБ за получаване на лиценз за придобиване на 20% от Токуда банк, каквито намерения дружеството официално обяви. От централната банка официално отрекоха при тях да е постъпило подобно искане. Ако обаче сделката там е на финалната права, това би означавало, че кампанията с фалшивото източване на „Доверие“ идва точно навреме, за да осигури нужната димна завеса. Съвпадението на процедурата за Токуда банк и поредната кампания на медиите на Пеевски и Василев косвено доказва и интереса им в United Capital. Контролираната от Цветан Василев КТБ има нужда от още една банка в групата, за да може да изпълни изискванията за под 25% концентрация на държавни средства от едно предприятие в една финансова институция.
Можете да прочете подробности в материала на в. „Капитал“ – „Пеевски и Мавродиев – в съюз за „Доверие“.